
Hakorośl rozesłana
Hakorośl rozesłana (Harpagophytum procumbens DC.) nazywana jest również diabelskim/czarcim pazurem lub afrykańską mandragorą. Jest to wieloletnia bylina z rodziny Połapkowatych (Pedaliaceae), która występuje naturalnie na terenach Afryki Południowej.
Do rodzaju Harpagophytum należy 9 gatunków, najważniejsze z nich to: H. procumbens oraz H. zeyheri. Różnią się one nieznacznie zawartością poszczególnych związków czynnych zawartych w surowcu, którym jest korzeń. Łacińska nazwa rośliny nawiązuje do jej wyglądu. Harpagophytum procumbens pochodzi od greckiego słowa harpagon, które oznacza hak oraz od łacińskiego słowa procumbo oznaczającego pokładam się, nachylam.
Hakorośl rozesłana rośnie głównie na suchych terenach pustynnych. System korzeniowy hakorośli jest odpowiednio przystosowany do gromadzenia wody, co umożliwia jej przetrwanie okresu suszy.
Monografia Europejskiej Agencji Leków (EMA) obejmuje zastosowanie preparatów z korzenia dwóch gatunków hakorośli – H. procumbens i/lub H. zeyheri jako tradycyjnego produktu leczniczego roślinnego w dwóch różnych wskazaniach. Jednym z nich jest stosowanie w łagodnych bólach stawów. Korzeń hakorośli można również stosować do łagodzenia objawów ze strony układu pokarmowego, takich jak wzdęcia oraz w krótkotrwałym braku apetytu.
DLA BIEGACZY I OSÓB STARSZYCH
Stawy to ruchome połączenia kości, które umożliwiają człowiekowi poruszanie się i wykonywanie precyzyjnych czynności. Są dość skomplikowanym mechanizmem, który łączy dwie lub więcej kości. Stawy składają się z chrząstki stawowej, otaczającej ją torebki stawowej oraz jamy stawowej, która wypełniona jest mazią stawową. Poszczególne stawy pełnią różne zadania, z czego wynikają różnice w ich budowie i ruchomości. Bóle stawów to częsta dolegliwość. Istnieje wiele przyczyn bólów stawów. Najprościej można je podzielić na przyczyny niezapalne (wynikające np. z uszkodzenia mechanicznego) oraz przyczyny zapalne (związane z występowaniem stanu zapalnego w obrębie stawu). Najczęściej bóle stawów występują w wyniku przeciążenia struktur otaczających staw (ścięgna, więzadła, torebka stawowa), które pojawia się po intensywnym wysiłku fizycznym. Stawy, z uwagi na swoją budowę, mogą się z czasem w naturalny sposób „zużywać”. Częstą przyczyną dolegliwości ze strony stawów jest choroba zwyrodnieniowa. W przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej, której zadaniem jest amortyzowanie ruchów stawu. Choroba zwyrodnieniowa może rozwijać się nie tylko u osób starszych, ale także w wyniku długotrwałego przeciążania stawów, np. przez biegaczy lub osoby z dużą nadwagą. Dolegliwości bólowe ze strony stawów warto skonsultować z lekarzem. W przypadku łagodnego bólu stawów, wynikającego z przyczyn zapalnych, można rozważyć sięgnięcie po korzeń hakorośli rozesłanej.
WIĘCEJ DLA CIEBIE
W CZĘŚCI:
POWIĄZANE:
Jambor J., Rośliny lecznicze od aloesu do żeń-szenia. Wyd Farmapress, Wyd I, Warszawa 2006, 64-66.
HMPC, European Union herbal monograph on Harpagophytum procumbens DC. and/or Harpagophytum zeyheri Decne., radix, EMA/ HMPC/627057/2015.